איך מכינים את הילד לקראת טיפול?

איך להכין את הילד לקראת טיפול

תקציר:
החלטתם שהילד זקוק לטיפול.
פניתם לאיש המקצוע , התרשמתם וזה נראה לכם.
איך הכי נכון לבשר לילד על טיפול שהוא עומד לקבל?
כנות, ושיתוף הילד ברצון לעזור לו הם הבסיס. ניתן להשתמש במילה "מפגש" במקום המילה טיפול שמרתיעה הורים וילדים רבים.
אך אנא מכם הימנעו מהשימוש במילה חוג.

הילד צריך טיפול? מישהו שיקשיב, ישקף, יכיל, יראה לו כמה כוחות יש בו ולבסוף יעזור לו לרכוש דפוסי התנהגות וחשיבה חדשים, טובים יותר ובכלל לאפשר לו ליצור קשרים בינאישיים טובים ודימוי עצמי חיובי ובריא.

מה אומרים לילד?
הורים רבים נרתעים מן המילה "טיפול" וחוששים להשתמש בה, חוששים מהסטיגמה, מכך שהילד יחשוב וירגיש שהוא בעייתי. חוששים שזה ירתיע את הילד להגיע ולשתף פעולה.
הרבה פעמים הורים ואנשי הצוות במערכת החינוכית מעדיפים להשתמש במילה "חוג".

מתוך ניסיוני כמטפלת רגשית למדתי שכאשר הילד מגיע לטיפול תחת הרושם שהוא מגיע לחוג, הדבר הקשה על הטיפול בפועל.
אם אשאל מה האסוציאציות שעולות בכם כשאתם שומעים את המילה חוג מה תגידו?
כיף, העצמה, תוצר, מופע סיום, כישרון, הצלחה, למידה..
בטיפול הילד לא צריך להיות כישרוני בתחום הטיפול המוצע (דרמה, מוסיקה , אומנות, תנועה וכו'..) , ואין לכך משמעות , ברור שהטיפול יעצים את הכישרונות ונקודות החוזקה של הילד, אך אין עניין  להעלות מופע אומנותי בטיפול. אין נכון ולא נכון. הבנה זו משחררת מהפחד להיכשל , לא להיראות טוב ומאפשרת ספונטאניות, יצירתיות וחשיפה מצד הילד.
בחוג לרוב חוזרים הביתה עם תוצר, או פרוייקט סוף שנה. בטיפול מרבית התוצרים נשארים בתוך החדר בין הילד למטפל, בסביבה בטוחה ללא ביקורת, ציונים, דרוגים ותחרות.
בהרבה מהמפגשים בקליניקה יש כיף גדול מהיחד, ההבעה והשיתוף אך לעיתים דווקא כדי להוביל את הילד לנקודת האור והשמחה בחיוו צריך לבקר ולהכיר גם את הכאב והפינות החשוכות.
זכרו, המילה חוג לא עונה לקריטריונים של מה שהילד הולך לקבל בטיפול. יהיה זה מוטעה לבלבל את הילד ולבלבל את ציפיותיו. הגדרת הטיפול כחוג משנה משהו במחוייבות של הילד לשתף, ולחשוף.

 איך מבשרים לילד?

ראשית, אני ממליצה לכם כהורים לחשוב על הלגיטימיות, הבריאות והנורמטיביות שיש בטיפול. ובעיקר על ההזדמנות לשנות ולהקל על הילד באמצעות טיפול כסוג של תחנה בחיים שתהווה עבורו מקפצה לגדילה וצמיחה.  כשאתם תהיו שלמים עם ההחלטה לטפל - אתם תעבירו את המסר לילד דרך הטונאציה ושפת הגוף, הוא ירגיש זאת גם בלי שתגידו זאת.

רק אחר כך ספרו לילד בכנות שהוא עומד להיפגש עם מישהי שתוכל לעזור לו להתמודד עם קושי שעימו הוא מתמודד, באופן גלוי, בלי סודות והתלחשויות.  ילדים מודעים לקשיים שלהם ורוצים מאוד לפתור אותם. ככל שתתייחסו לקושי בטבעיות כך הילד יתייחס לקשיים שלו בטבעיות. חלק משיחת הקדמה זו עם הילד צריך להיות מוקדש לנושא הטריוואליות של הקשיים, כולנו חווים קשיים, זה נורמלי, וזו הזדמנות ללמוד , שתפו  מעצמכם בהווה ומהתקופה בה אתם הייתם ילדים..

מעצם השימוש במילה טיפול נעשה תאום ציפיות עם הילד. הילד מבין כי הוא הולך לטפל בהתנהגות זו אחרת שלו, מבין שיש מי שיעזור לו וזה תפקידו.
ילדים הגיעו אליי תוך שהם מודעים לכך שהם מגיעים לטיפול בשמחה ובציפייה לשתף מה היה להם בבית ספר או בבית.. , כי יש מישהו שיכול להקשיב רק להם. בסביבה מנוטרלת רעשי רקע, מישהו שמעצים אותם, נותן להם במה לכאב, ולקושי ולהצלחה..
ביננו, מי מאיתנו לא היה רוצה גם??
החשש מפני המילה "טיפול" הוא מובן כי יש סטיגמות מוטעות.
יש חברות בהם מאוד מקובל ללכת לטיפול בגלוי ויש חברות שסביב טיפול יש שקט הסתרה ובושה וכו'..
אתם כהורים יודעים איפה אתם ממוקמים ואם המילה טיפול תגרום לבושה והסתרה אצל הילד או אצלכם אז ברור שצריך תחליף שלא יגרום להתנגדות אצל הילד. אך מצד שני לא יהווה ניגוד לתאום הציפיות של מה שקורה בחדר הטיפול.
ניתן לוותר על המילה טיפול ולהחליפה במילה מפגש עם_____. (שמו של האיש טיפול).
ניתן להשתמש בשם המטפל ישירות:  הולכים ל "שרון".

עצם השימוש במילה כזו או אחרת מהווה מעין תאום ציפיות המגדיר לילד בצורה כנה לאן הולכים ומה מצופה ממנו.

אשמח ללמוד מכם איך בחרתם לספר לילד שלכם על הטיפול שהוא עומד לקבל. שתפו אותי במייל:  hillah01@gmail.com 

לטיפול בהבעה ויצירה בפסיכודרמה על ידי מטפלת מנוסה ומכילה בקליניקה נעימה ביוקנעם עילית צרו קשר.